המקור הבטוח והיעיל ביותר של אומגה 3

 

את שוק תוספי התזונה העולמי מוביל בשנים האחרונות תוסף התזונה מסוג אומגה 3.
חומצת שומן מסוג אומגה 3, מוצעת לצרכנים ממספר רב של מקורות מן החי ומן הצומח. מקור צמחי חדש מבצר בהתמדה את מעמדו בשוק זה כתוסף התזונה מסוג אומגה 3 הטוב ביותר בקטגוריה הצמחית.שמן זרעי המרווה המרושתת הינו פרי מחקר של מעל לעשור שהוביל לגילוי כי השמן שמופק מזרעי צמח המרווה המרושתת הינו מקור יחודי של אומגה 3 רוב החוקרים כיום תמימי דעים לגבי היתרונות הבריאותיים המוכחים של חומצת השומן מסוג אומגה 3 ממגוון מקורות, הן צמחיים והן מקורות ימיים כגון דגים, סרטנים, כלבי ים ואחרים. החוקרים תמימי דעים כי חומצות שומן  מסוג אומגה 3 נוטות להתחמצן במהירות בשל המבנה הכימי הבסיסי שלהם. חמצון של אומגה 3 יכול להתרחש במהלך תהליך הייצור, בזמן האחסון ואפילו בגוף האדם לאחר הצריכה של חומצות השומן. תוצרי הלוואי של חמצון הם: טעם וריח רעים, נוכחותם של רדיקלים חופשיים וחומרים מזיקים לבריאות, שינויים בפרופיל חומצות השומן וירידה ביעילות והבטיחות הכוללות של המוצר.

 

האם ניתן למדוד את האפקטיביות של חומצות שומן מסוג אומגה 3?

אלפי ניסויים קליניים ופרה-קליניים נערכו לגבי היתרונות הבריאותיים והיעילות של אומגה 3 בהיבט של בריאות הצרכנים אולם בפועל, צרכנים רבים מפסיקים לצרוך חומצות שומן ותוספי תזונה מסוג אומגה 3 על בסיס קבוע בשל תופעות לוואי לא רצויות כגון: טעם מעופש ולא טעים, ריח רע, גיהוקים בריח דגים, תחושת אי נוחות בקיבה, שלשולים, נפיחות, בעיות עיכול ועוד. בשורה התחתונה, הסיבה העיקרית לתופעות הלוואי הללו היא פשוטה למדי:האומגה 3 שאנו צורכים דרך תוספי התזונה הקיימים הוא לא אותו האומגה 3 הקיים בטבע ואינו מגיע במבנה הטבעי שלו. על מנת להפיק את חומצות השומן מסוג האומגה 3 (בין אם צמחי או בין אם מדגים), היצרנים משתמשים בטכניקות שונות למיצוי והפקת השמן. ברוב המקרים, הטכניקות הללו כוללות שימוש בכימיקלים ושיטות אחרות התהליך, כולל שימוש בממסים אורגניים, חימום והרתחה, מניפולציה כימית ועוד.

כאמור בשל המבנה הטבעי של מרבית סוגי האומגה3  השונים, אשר נוטים לחמצון מהיר, יצרנים משתמשים בתוספים שונים כגון נוגדי חמצון טבעיים ומלאכותיים, חומרים משמרים,מייצבים, חומרי טעם ועוד. ברוב המקרים המקרים, התצורה הסופית של המוצר עוברת מניפולציה נוספת במגוון תהליכים בכדי להסוות את הטעם והריח של חומר הגלם, בעיקר כאשר לחומרי הגלם יש טעם וריח לוואי לא נעימים. 
העובדה המצערת היא שבסופו של התהליך שהוזכר לעיל, תוצר האומגה 3 שמתקבל שונה לחלוטין במבנה הכימי שלו מהאומגה 3 הטבעי שלפני תחילת התהליך, ולמעשה מדובר במוצר שעבר שינויים ועיבוד מלאכותי בידי היצרנים על מנת להפיקו. אמנם לא כל העיבודים והתוספים הללו מזיקים לצרכן, אולם הם עדיין גורמים למוצר להיות שונה מתצורתו הטבעית לפני המיצוי, ועלולים לגרום לאובדן חלק מהתכונות המועילות של האומגה 3 שעבורן אנשים צורכים את התוסף מלכתחילה ובנוסף פוגעים בצורה דרמטית ביכולתו של הגוף לספוג את האומגה 3 במבנה החדש שלה שאיננו המבנה הטבעי.

מה הוא מוצר האומגה 3 האידיאלי?

חישבו על מוצר הבטוח לשימוש בצורתו המקורית  – כזה שאפשר לצרוך אותו "כפי שהוא" בצורתו הטבעית ללא חשש לנוכחות של חומרים בעייתיים כגון אלרגנים, PCB, מתכות כבדות, ציאנו-גליקוזידים ואחרים. על מנת לצרוך אותו ניתן לאכול אותו, כמו שהוא, פשוטו כמשמעו, ללא צורך במניפולציות כימיות מורכבות ותוספות של חומרים אחרים.

במצב האידיאלי והנכון האומגה 3 שומרת על תכונותיה הטבעיות, מבלי להתחמצן ולשנות את הרכבה. היא נצרכת במצבה הגולמי, מהטבע לצרכן ללא התערבות או מניפולציה. היעילות והבטיחות של של חומצת השומן נשמרת לכל אורך תהליך הייצור,  ולא מאבדת מערכה .